SOTA STUDENT AWARDS AND RECOGNITIONS

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

State Literary Champions! Boy's Quartet

Eric Clayton

Connor Schenke

Jordan Zarwea

Aubrey Dunbar

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Bates Dance Festival Scholarship Winners

Ande Hayes, 10th Grade

Anara Hawthorne, 10th Grade

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

GHP State Semi-finalists

Congratulations to Tsumari Patterson for being named a 21-22 State Finalist for GHP Theatre and Faith Meshida for being named 21-22 State Finalist (Alternate) for Music!

Congrats to our 21-22 semi-finalists:

Dance

Stella Houchins

Music

Mirabelle Azemar, Piano

Faith Meshida, Violin

Theatre

Tsumari Patterson

Jacob Turner

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

All-State Orchestra

Faith Meshida, Violin

10th Grade

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

All-State Artists

Rosslyn Babcock, 9th Grade

Paige Fuller, 10th Grade

Sophie Rodriguez, 10th Grade

Gavin Crosby, 9th Grade

Soledad Delacruz, 10th Grade

 

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

All-State Chorus

Kaitlyn Horn, 9th Grade

Abby Thublin, 9th Grade

Jordan Zarwea, 9th Grade

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Literary Competition

Boys Quartet - 1st Place - Eric Clayton, Aubrey Dunbar, Connor Schenke, Jordan Zarwea (Will advance to State Competition)
Girls Trio - 2nd Place - Kaitlyn Horn, Tenda Kavuma, Hannah Robiel
Girls Solo - 2nd Place - Kaitlyn Horn
Boys Solo - 2nd Place - Aubrey Dunbar
Extemporaneous Speaking International - 2nd Place - Moira Dean
Extemporaneous Speaking Domestic - 3rd Place - Jewell Haynes
Oral Performance - Duo - 3rd Place - Elizabeth Conti and Charlie Brereton
Oral Performance - Dramatic - 3rd Place - Joanna Garduno-Martinez
Argumentative Essay - 3rd Place - Hannah Robiel
Rhetorical Essay - 3rd Place - Charlie Brereton
Personal Essay - 3rd Place - Temitope Williams

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

2022 Georgia Thespian Conference Play Selection

The Night Witches by Rachel Bublitz

Directed by Emily McClain

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Shutter Sense Photography Winners

Emotive 
 
1st place - Sophia Rodriguez, Tension de Fe
 
Honorable Mention- Sophia Rodriguez, Concrete Kid
 
Animals
 
1st place - Cobrin Williams, Black on Black
 
Honorable Mention - Joseph Torok, Natural Habitat 
 
Portrait with Available Light
 
5th place - Ruby Sansbury, In the Gloom
 
Architecture
  
2nd place - Dahu Yeo, arcs
 
Honorable Mention - Briauana Mills, Structure of a Memory
 
Honorable Mention - Paige Fuller, Brick by Brick
 
Movement/Action 
 
1st place - Dahu Yeo, Weightless  
 
Digital Manipulation 
 
Honorable Mention - Rosie Babcock, Castle
 
Studio Portrait 
 
Honorable Mention - Rosie Babcock, Ecliptic 
 
Elements of Design
 
Honorable Mention - Ethan Young, Hungry Hungry Caterpillar
 
Color 
 
Honorable Mention - Magnus Lykke, Dangerous World