Return to Headlines

GCPS students selected for state honors program

May 6, 2022

     Nearly 100 Gwinnett County Public Schools (GCPS) students were named as finalists for the 2022 Governor’s Honors Program. The Georgia Governor’s Honors Program (GHP) is a residential summer program for gifted and talented high school students who will be rising juniors and seniors during the program. The program offers instruction that is significantly different from the typical high school classroom and that is designed to provide students with academic, cultural, and social enrichment necessary to become the next generation of global critical thinkers, innovators, and leaders.

     A total of 91 GCPS students were named finalists with an additional 17 named as alternates. The 2022 GHP program will be held June 19–July 16, at Berry College in Rome, Ga. As program participants, students attend classes in the mornings and afternoons in specific areas of study, and have the opportunity to participate in a wide variety of social and instructional opportunities every evening. Meals and rooms are provided by the program.

     The following list includes Gwinnett County Public Schools’ finalists invited to participate in GHP this summer as well as alternates:

Archer HS

Kendall Tyson, Visual Arts

 

Brookwood HS

Oyinkansola Adebomojo, World Languages–Latin

Amal Ali, World Languages–French

Raelyn Gudger, Visual Arts

Bryson Handy, Social Studies

William Li, Engineering–Mechanical and Electrical

Steven Li, Science–Biology/Environmental Science

Raymond Liu, Music–Woodwind: Saxophone

Van Montgomery, Theatre Performance

Han Nguyen, Social Studies

Michelle Odumang, Visual Arts

Scarlett Simmon, Dance

Shayda Torab, Visual Arts

Sophie Valeruz, World Languages–French

Alexandra Vierra, Dance (alternate)

 

Central Gwinnett HS

Tsumari Patterson, Theatre Performance

Faith Meshida, Music–Strings: Violin (alternate)

 

Collins Hill HS

Lillian Patterson, Science–Chemistry (alternate)

 

Duluth HS

Olivia Chan, Science–Physics

Daniel Lee, Mathematics

Lela Stair, Music–Strings: Violin

Ashwath Tirunellayi, Social Studies

Anh Vu, World Languages–Spanish

Rama Esrawee, Social Studies (alternate)

 

Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology

Rayan Afsar, World Languages–German

Pari Bakshi, Communicative Arts

Prasun Banerjee, Social Studies

Dua Bashir, Engineering–Mechanical Design

Vikram Bharadwaj, Social Studies

Utkarsh Borikar, Mathematics

Joshua Caruso, World Languages–Spanish

Diana Ciocan, World Languages–Chinese

LanAnh Doan, Engineering–Mechanical Design

Zahra Farooqi, Science–Physics

Haven Hardy, Mathematics

Serene Harris, World Languages–German

Alexandru His, Mathematics

Dale Irving, Mathematics

Kevin Jacob, Mathematics

Abhiram Kapaganty, Social Studies

Suann Kim, Music–Strings: Violin

Branden Kim, Science–Physics

Parv Mahajan, Communicative Arts

John Nguyen, World Languages–Chinese

Disha Rachur, World Languages–German

Rachna Rajesh, Mathematics

Michael Christian Salamat, Music–Piano

Sohaib Samad, World Languages–German

Amay Shah, Engineering–Mechanical Design

Kaylyn Shao, Mathematics

Shivani Shreedhar, Social Studies

Abby Gale Smith, World Languages–Chinese

Isabella Sun, Engineering–Mechanical Design

Eesh Trivedi, Engineering–Mechanical Design

Jean Yu, Engineering–Computer Programing

Sanjar Zaman, Mathematics

Hrishikesh Bagalkote, Engineering–Computer Programing (alternate)

Sharona Huang, Mathematics (alternate)

Roshan Saigal, World Languages–German (alternate)

Kacy Woodring, World Languages–German (alternate)

 

McClure Health Science HS

Veronica Nieves Rojas, World Languages–Spanish

 

Mill Creek HS

Nathan Curtis, Music–Voice: Bass/Alto

Joshua Fraze, Music–Voice: Bass/Alto

Esther Jung, Communicative Arts

William Wansing, Engineering–Mechanical and Electrical

Danielle Chun, Music–Strings: Viola (alternate)

 

Mountain View HS

Eun Kang, Music–Voice: Tenor/Soprano

Daniel So, Music–Voice: Tenor/Soprano

 

Norcross HS

Kyra Andrews, Music–Woodwind: Flute

Darby Lane, Music–Percussion

Elyse Loew, Communicative Arts

Dylan Christensen, Mathematics (alternate)

 

North Gwinnett HS

Joshua Antony, Music–Brass: Trombone

Suraj Chatoth, Music–Percussion

Ethan Choi, Visual Arts

Ekaterina Gaidachuk, Visual Arts

Tyler Hsu, Mathematics

Yeji Kim, Mathematics

Yuna Lim, Music–Woodwind: Oboe

Li Lin, Visual Arts

Olivia Metcalf, World Languages–Latin

Sarah Swope, World Languages–German

Lena Towne, World Languages–Latin

Aditi Venkatesh, Science–Physics

Emily Moomey, Dance (alternate)

Ross Pope, Music–Strings: String Bass (alternate)

 

Parkview HS

Dat Dang, Music–Woodwind: Clarinet

Ephratah Genet, Science–Biology/Environmental Science

Henney Wu, Mathematics

Noah McDaniel, World Languages–German (alternate)

 

Paul Duke STEM HS

Ali Akbar, Engineering–Computer Programing

Abigail Donkor, Communicative Arts

Donald Iwejuo, Engineering–Mechanical and Electrical

Harper Kucik, Communicative Arts

Tatyana McVay, Engineering–Mechanical and Electrical

Jackson Pulliam, Mathematics

Alexandra Tarassenko, Social Studies

Rohan Kumar, Engineering–Mechanical and Electrical (alternate)

Zoe Liang, Mathematics (alternate)

 

Peachtree Ridge HS

Katie Hwang, Visual Arts

Savanna Kaufmann, Social Studies

Elly Kim, Music–Strings: Cello

Charlotte Kner, Social Studies

Richard Moon, World Languages–Chinese

Arya Patel, Visual Arts

Christie Kwon, Engineering–Mechanical and Electrical (alternate)

Matthew Nguyen, Science–Biology/Environmental Science (alternate)

Grace Yu, Music–Strings: Cello (alternate)

 

GHP areas of nominations include:

  • Agricultural Research, Biotechnology, and Science
  • Communicative Arts
  • Dance
  • Engineering (Computer Programming; Mechanical Design; and Mechanical and Electrical)
  • Mathematics
  • Music (Brass: Euphonium, French Horn, Trombone, Trumpet, Tuba; Jazz: Electric or Acoustic Bass, Drums, Guitar, Piano, Saxophone, Trombone, Trumpet, Vibraphone; Percussion; Piano; Strings: Cello, String Bass, Viola, Violin; Voice: Bass/Alto, Treble, Tenor/Soprano; and Woodwind: Bassoon, Clarinet, Flute, Oboe, Saxophone)
  • Science (Biology/Environmental Science; Chemistry, and Physics)
  • Social Studies
  • Theatre Performance
  • Visual Arts
  • World Languages (Chinese, French, German, Latin, and Spanish)